AnasayfaSağlık ve Hijyen

Sağlık ve Hijyen

Erhazal Catering, üretimin öncesinde, üretim sırasında ve sonrasında hijyene büyük önem vermektedir. Şirketimiz; insan sağlığına verdiği önemin bir parçası olarak faaliyetlerini Gıda Mühendisleri’nin yönetiminde gerçekleştiren "Kalite Güvence" ve "Hijyen Güvence" departmanlarını kurmuştur. Tesisin genelinde hakim olan hijyen; depolar, pasta imalat alanı, kahvaltı hazırlama, et hazırlama ünitesi ve yemek nakil araçlarına kadar tüm departmanlarda kendini hissettirmektedir.

Üretim Alanlarına Giriş ve Personel Kıyafetleri

Üretim alanında üretimle ilgili tüm personelin ağız maskesi ve bone takma zorunluluğu vardır. İmalat personelleri kendilerine özel terliklerle imalat alanına girebilmektedir. Görevliler dışında üretim alanına girenler ise bone, galoş ve maske takmak zorundadır. Erhazal Catering, hijyenin önemli bir göstergesi olan personel giyimine üretim aşamasında ve üretimin sunumu aşamasında da büyük bir önem verir. Erhazal personeline özel olarak dikilen kıyafetler sayesinde kurumsal kimlik tam olarak yansıtılmaktadır. Personel kıyafetleri ayrı bir ünitede düzenli olarak yıkanır ve ütülenir.

Modern Pişirme Koşulları

Üretim son sistem pişirme kazanlarında ve konveksiyonel fırınlarda gerçekleştirilmektedir. Profesyonel tarzda yerleştirilen kazanlar ve fırınlar sayesinde yemekler hijyenik, modern ve seri bir şekilde üretilmektedir.

Soğuk Hava Depoları

Kaliteli ve hijyenik üretimin önemli aşamalarında biri malzemelerin muhafaza koşullarıdır. Bu nedenle Erhazal Catering, binasında soğuk hava depoları önemli bir yere sahiptir. Ayrıca bu depolar arasında irtibatı sağlayan ve soğuk zincin kırılmasını önleyen asansörler sürekli temiz ve hijyeniktir. Depolar; şarküteri deposu, sebze-meyve deposu, kuru gıda-bakliyat deposu ve et deposu olarak ayrılmıştır. Bu ayırım, her besin grubunun farklı ısılarda korunması esasına göre yapılmıştır. Depolar, işlerliği ve ısılarının ideal derecelerde tutulması için Gıda mühendisleri tarafından günlük olarak kontrol edilir.

Ürünlerin Hijyeni ve Menü Planlama

Erhazal Catering, malzeme alımı konusunda çok hassas davranmaktadır. Yaş sebze meyve ve et gibi ürünler stoklarımızda yüksek miktarda asla bulundurulmaz. Mevsimine uygun olarak meyve ve sebzeler ile et taze olarak alınır ve depolarda muhafaza edilir. Depolardan üretime alınan ürünler, ayıklama işlemi ile doğal parçalarından ayrıştırılır ve sterilizasyona tabi tutulur. Ardından dinlenme havuzlarında uygun süre bekletildikten sonra dezenfeksiyon sağlanmış olur. Ürünler bu işlemlerden sonra üretime alınır.

Şirketimizde menüler, pazarlama departmanı ve müşteri ilişkileri sorumlularının müşteri taleplerini dikkate aldığı, gıda mühendisi ve teknikerin kalori hesabını yaptığı ve şef aşçının pişim süresi ve uyumuna dikkat ettiği uzman bir ekip tarafından titizlikle hazırlanır.

Et ve Et Ürünlerinde Hijyen

Erhazal Catering, et konusuna özel bir önem verir. Veteriner hekim nezaretinde kamu kontrolündeki hijyenik mezbahalarda kesimi yapılan etler firigorifik araçlarla şirketimize getirilmektedir. Doğu Bölgesi’nin leziz ve sağlıklı besi hayvanlarından elde edilen etler yetkili makamlarca kontrol edildikten sonra soğuk hava zinciri bozulmadan şirketimize getirilir,burada gıda mühendislerimiz tarafından kontrol edilen etler onaylandıktan sonra soğuk hava depolarımıza alınır. Her parti etten alınan numuneler Sağlık Bakanlığı ile anlaşmalı laboratuarlarda tetkik ettirilir, sonuçlar Gıda mühendislerimiz tarafından kontrol edilir ve sonuçlar ilgili dosyada klase edilir.

Etler yemek çeşidine göre et hazırlama ünitesinde uzman kasaplarca ve hijyenik şartlarda hazırlanır. Erhazal Catering, ’de yemeğin lezzetini belirleyen ana unsurlardan olan et kalitesinden asla taviz verilmez. Porsiyonlardaki et miktarları sözleşmelerde belirlenen esaslara harfiyen uyar.

Hijyene Farklı Bir Yaklaşım

Erhazal Catering, yerinde hizmet, taşıma yemek ve outside catering hizmetlerinin tamamında mükemmel hijyen anlayışı ile hizmet verir. "Kritik Noktalarda Kontrol Analizi" sürecinin eksiksiz uygulandığı HACCP kurallarında taviz vermeden üretim yapan şirketimiz hijyeni; ürünün alınmasından,saklanmasına,yeni bir ürüne dönüştürülmesine ve bu ürünlerin müşteriye ulaştırılmasına kadar yapılan eksiksiz ve mükemmel çalışmaların bir bütünü olarak görmektedir.

Şirketimiz; üretim alanlarının hijyenini tamamlayacak önemli bir unsur olan haşere kontrolü konusunu profesyonel ekiplere devretmiştir. Hizmet verilen tüm alanlarla düzenli olarak haşere kontrolleri yapılmaktadır. Erhazal bu konudaki tüm riskleri sigorta kapsamına alarak hijyende zirveyi yakalamıştır. Uluslar arası geçerliliği olan HACCP kriterlerini üretim ve tesislerinde hakim kılan Erhazal yapılan temizlik çalışmalarınında sonuçları itibariyle kontrol edilmesi fikrinden hareketle “Temizlik Kontrol Analizi” çalışması başlatmıştır. Tüm çalışmalarının sonuna kadar takipçisi olan şirketimiz “Temizlik Kontrol Analiz” sonuçlarını bilgisayar ortamında kayıt altına almıştır.

Yemek Nakil Araçlarının Hijyeni

Yemeğin hijyeni kadar, servis yapılan araçların temizliği de çok önemlidir. Araçların temizliği; bakterilerin ürememesi ve çapraz kontaminasyonun (zararlı etkenlerin gıdalara dolaylı yoldan bulaşması) önlenmesi amacıyla HACCP kriterlerine uygun olarak yapılmaktadır. Frigorifik taşıma araçlarımız her servis sonrasında uygun kimyasallar kullanılarak temizlenmekte ve bir sonraki servise hijyenik şartlarda gitmektedir.

Yemeğin Sunumundan Sonraki Hijyen

Tesislerimizin her departmanında göze çarpan hijyen, yemeğin servisinin tamamlanması ve kirli kapların belirlenen standartlarda teslim alınması konularında da kendini göstermektedir. Özellikle kullanılmış kaplarla gelebilecek bakteri riskine karşı, tüm kirli kaplar bulaşıkhaneye farklı bir girişten ulaşır. Bu dış etkenlere karşı önemli bir tedbirdir ve Erhazal için önemli bir detaydır. Kullanılmış kaplar, yüksek ısılardaki son sistem bulaşık yıkama tünellerinde, ideal kimyasallarla temizlenir, durulanır ve kurulanarak kullanıma hazır hale getirilir.
catering | google | alexa | Erzincan Yemek | Erzincan Hazır Yemek | Erzincan Tabldot | Erzincan Catering | www.erhazalyemek.com |

Open Directory Project at dmoz.org